Jak dojechać z dworca Łódź Kaliska?

Na początek kilka słów wstępu dla podróżujących pociągami. W systemach rezerwacyjnych przewoźników kolejowych (oraz np. komercyjnych aplikacjach na smartfony) nie wystarczy wyszukać połączenia z Łodzią jako taką. Wiele pociągów dojeżdża i zatrzymuje się tylko na stacji Łódź Kaliska albo tylko na Łodzi Widzewie. Jeżeli wpiszemy w wyszukiwarkę tylko jeden z nich, dostaniemy bardzo okrojoną liczbę połączeń. Możemy też się — zupełnie niepotrzebnie — przestraszyć przesiadki. Radzimy wyszukiwać po kolei trzy dworce docelowe: Łódź Fabryczną, Łódź Kaliską i Łódź Widzew.

W każdym tramwaju (w pierwszym wagonie) i autobusie łódzkiego MPK (Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne) znajduje się automat biletowy. Można w nich kupić bilety płacąc kartami płatniczymi, nie akceptują jednak gotówki. Turystom odwiedzającym Łódź na nieco dłużej polecamy raczej bilety 24-godzinne, które „zwracają się” już po czwartym-piątym przejeździe. Bilety aglomeracyjne są potrzebne tylko w sytuacji, gdy planujemy wyjazd poza administracyjne granice Łodzi. Pełną ofertę biletów komunikacji publicznej, w tym grupowych, można znaleźć na stronie MPK.

Łódź Kaliska — z tego dworca kolejowego i autobusowego można dojechać autobusem 86 (kierunek ŁÓDŹ FABRYCZNA) oraz tramwajami 12A (kierunek RADIOSTACJA) i 12B (kierunek STOKI). We wszystkich wypadkach wysiadamy na przystanku "Łódź Fabryczna" i korzystamy z tymczasowej kładki. Jeżeli nie zdecydowaliśmy się na bilet dobowy, powinniśmy skasować bilet czasowy upoważniający do jazdy przez 40 minut.