EC1 wita Łódź Fabryczną

11 grudnia to niezwykły dzień. Po pięciu latach budowy zacznie funkcjonować dworzec Łódź Fabryczna, który z poprzednim budynkiem ma wspólną tylko nazwę i drobną część elewacji. Przez długi czas obserwowaliśmy z okien „EC1 Łódź — Miasto Kultury” w Łodzi proces budowy, niekiedy w towarzystwie osób zwiedzających cały kompleks zabytkowej łódzkiej elektrowni.

Postanowiliśmy zaprosić wszystkich chętnych na wspólne powitanie nowego dworca w niedzielę 11 grudnia.

O 9:00 Planetarium EC1 zaprezentuje dodatkowy pokaz pt. "Łódzkie asteryzmy", który pojawia się pod kopułą tylko przy wyjątkowych okazjach. Bilety są już dostępne. A co zobaczymy?

Czy na niebie można dostrzec migawkę? A krańcówkę? Różne kultury od zarania dziejów widzą na niebie odmienne postaci i przedmioty. W miejscu Oriona Afrykańczycy z południa widzieli trzy zebry i polującego na nie lwa, Eskimosi – trzech biegaczy, Polinezyjczycy – kocią kołyskę a Grecy – właśnie Oriona z tarczą. A co widzieliby na niebie łodzianie, gdyby los wyznaczył im rolę odrębnej kultury? Być może właśnie Migawkę, Kanara i Krańcówkę – mówi Tomasz Kisiel, kierownik Planetarium EC1.

W pokazie o łódzkich asteryzmach Planetarium EC1 łączy wiedzę astronomiczną z zabawą językowymi regionalizmami.

 

O 12:00 i 14:00 specjaliści z powstającego właśnie Centrum Nauki i Techniki EC1 oprowadzą naszych gości po zewnętrznych terenach kompleksu, opowiadając o historii budynków, elementach infrastruktury oraz planach ich wykorzystania w niedalekiej przyszłości.

Oprowadzanie zacznie się punktualnie o wyznaczonych godzinach. Zbieramy się w holu głównym EC1 od strony północnej, przy kasach Planetarium EC1. Wstęp wolny. Przed lub po wycieczce można rzecz jasna skorzystać z kawiarni.

 

O 14:00 i 16:00 Dział Narodowego Centrum Kultury Filmowej zaprasza na specjalne projekcje „Przypadku” Krzysztofa Kieślowskiego z muzyką Wojciecha Kilara.

Kluczowe sceny filmu z Bogusławem Lindą rozgrywają się w hali kas i na peronie dworca Łódź Fabryczna – takim, jakim pamiętamy go sprzed niespełna pięciu lat. Bilety po 5 zł.

 

Od 9:00 do 18:00 będzie można kupić gadżety i upominki związane z EC1.

 

Przez cały dzień zapraszamy na taras widokowy w budynku EC1-Wschód (wjazd windą koło Planetarium EC1), na którym każdy posiadacz smartfonu lub tabletu będzie mógł zrobić sobie selfie z dworcem w tle. Sprawdziliśmy - wychodzą fantastycznie.

Z innej perspektywy można obejrzeć Łódź z drugiego tarasu, mieszczącego się na szczycie chłodni kominowej. Warto skorzystać, bo wciąż jeszcze nieczęsto jest on otwarty dla wszystkich mieszkańców Łodzi i turystów.

Na oba tarasy wstęp wolny.

 

Dzień zamkniemy koncertem wybitnej sopranistki Joanny Woś, wzbogaconym specjalnymi wizualizacjami pod kopułą Planetarium EC1. Początek o godz. 18:00.

Dodatkowe wejściówki czekają już w kasach w cenie 30 zł od osoby. Wejściówek jest po 16 na koncert sobotni (początek o 19:00) oraz niedzielny (18:00).

EC1 wita Łódź Fabryczną