Rewitalizacja budynków Centrum Komiksu EC1

Z przyjemnością informujemy, że rozpoczynamy rewitalizację postindustrialnych budynków dawnych warsztatów najstarszej łódzkiej elektrowni. Określane roboczo mianem „EC1 Południowy-Wschód” staną się domem Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1, jedynego w Polsce miejsca o charakterze edukacyjnym i kulturalnym, które będzie w pełni poświęcone komiksowi i grom komputerowym.

Początek rewitalizacji budynków Centrum Komiksu EC1

Trzy kondygnacje CKNI będą ekscytującą przestrzenią. Goście Centrum będą mogli — pod okiem specjalistów — zwiedzić specjalnie zaprojektowane, interaktywne ekspozycje edukacyjne. Na parterze i pierwszym piętrze powstaną sale świata gier. Zwiedzający poznają w praktyce kolejne etapy powstawania gier, w tym tajniki tworzenia postaci czy technologię motion capture. Będą też mogli spędzić czas w sali retro z popularnymi grami i sprzętem z lat 80. XX wieku.

Drugie piętro zostanie poświęcone komiksowi. Uczestnicy interaktywnych wystaw edukacyjnych zapoznają się z tajnikami pisania scenariusza, wymyślania bohaterów czy komponowania kadrów i plansz. Na końcu gość będzie mógł otrzymać swój własny komiks, który samodzielnie wykona podczas pobytu w Centrum.

W budynku będą też funkcjonowały czytelnie, sale spotkań, wystawy stałe i czasowe a także kawiarnia i sklep. Specjalną atrakcją będzie sala wirtualnej rzeczywistości (VR), gdzie za pomocą najnowszych osiągnięć technologicznych każdy będzie mógł przenieść się do świata wirtualnego.

Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej zostanie stworzone wskutek rozbudowy i rewitalizacji obiektów EC1 Południowy-Wschód, z zachowaniem oryginalnej formy i gabarytów obiektów, łącznie z detalami wystroju i wyposażenia wnętrz. Jego otwarcie jest planowane na 2019 rok.

Konferencja prasowa w sprawie rewitalizacji budynków Centrum Komiksu EC1

W konferencji prasowej, na której omówiono projekt rewitalizacji budynków przyszłego Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1, wzięli udział (od lewej): kierownik Centrum Adam Radoń, prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, prezes firmy Erekta Budownictwo Sp. z o.o. (wykonawca) Filip Tuszyński oraz dyrektor "EC1 Łódź - Miasto Kultury" w Łodzi Błażej Moder.