Sukces zespołu graficznego Planetarium EC1

Światowa społeczność użytkowników cyfrowego systemu Digistar nagrodziła łódzkie animacje do muzyki Holsta!

Ważną cechą nowoczesnych cyfrowych systemów planetaryjnych jest tzw. funkcjonalność chmury, która polega na dzieleniu się przez zespoły poszczególnych placówek materiałami opracowanymi do wykorzystania w pokazach. Ułatwia to reagowanie na bieżące doniesienia i odkrycia astronomiczne oraz daje możliwość prezentacji planetariuszom z całego świata wyników pracy — a przez to budowę marki zespołu jako profesjonalistów.

Planetarium EC1 regularnie korzysta z treści udostępnianych przez innych użytkowników systemu, nie jest jednak tylko konsumentem treści astronomicznych. Wykorzystuje siłę promocyjną tego branżowego narzędzia i udostępnia innym planetariom materiały, które mogą być dla nich interesujące.

Co jakiś czas najlepsze treści współdzielone „w chmurze” są wyróżniane przez Digistar Users Group, międzynarodowe stowarzyszenie użytkowników planetariów cyfrowych obsługiwanych przez system Digistar amerykańskiej firmy Evans&Sutherland. Digistar Users Group działa już ok. 30 lat i zrzesza ponad 300 planetariów na wszystkich kontynentach.

Pod koniec 2016 roku Planetarium EC1 umieściło w chmurze trzy animacje, nawiązujące do suity zatytułowanej „Planety”, skomponowanej w 1914 r. przez wybitnego angielskiego kompozytora muzyki poważnej Gustava Theodore’a Holsta. Były to:

- „Wenus” Joanny Smolarczyk;
- „Neptun” Natalii Oliwiak i Piotra Wychudzkiego;
- „Saturn” Tomasza Baszczyńskiego.

Praca Joanny Smolarczyk została uznana za najlepszą animację związaną z muzyką Holsta, zaś wizualizacje stworzone przez grafików EC1, Natalię Oliwiak i Tomasza Baszczyńskiego, zostały wyróżnione. Wyróżniony został również wkład jednego z prezenterów Planetarium EC1, Piotra Wychudzkiego, w stworzenie skryptu odtwarzającego animację Neptuna.

To nie pierwszy raz, kiedy zespół Planetarium EC1 zdobywa wyróżnienie tego typu. W trakcie dorocznej konferencji DUG 2016, która odbyła się we wrześniu ubiegłego roku w Arlington w Teksasie, graficy Planetarium EC1 zajęli 2. miejsce, zdobywając nagrody za zestaw rysunkowych gwiazdozbiorów dla dzieci oraz animowaną ilustrację antycznego wyobrażenia budowy świata. Z kolei rok wcześniej, w 2015 roku, zespół graficzny Planetarium EC1 został doceniony za animowany model 3D planety Pluton, wykorzystujący najnowsze wówczas zdjęcia z sondy kosmicznej New Horizons.

Warto przypomnieć, że w dniach 5 i 6 maja 2017 r. o godz. 2000 w ramach cyklu „Sfera Muzyki” wystąpi Iza Lach, a wykonywanym na żywo piosenkom towarzyszyć będą animacje stworzone przez zespół grafików Planetarium EC1.