7 nagród dla łódzkich filmów na Festiwalu w Gdyni!

Tegoroczny Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni okazał się niezwykle szczęśliwy dla Łodzi – trzy filmy koprodukowane przez „EC1 Łódź – Miasto Kultury” zostały wyróżnione łącznie siedmioma nagrodami. Najważniejsza z nich – Złote Lwy – przyznana przez Jury Konkursu Głównego pod przewodnictwem Waldemara Krzystka trafiła do reżysera Pawła Pawlikowskiego oraz producentek Ewy Puszczyńskiej i Tanyi Seghatchian za film "Zimna wojna". Wyprodukowany przez łódzki Opus Film obraz został również nagrodzony za montaż (nagroda dla Jarosława Kamińskiego) i dźwięk (za który odpowiadają Maciej Pawłowski i Mirosław Makowski).
To kolejne ważne wyróżnienie dla najnowszego filmu Pawlikowskiego, po przyznaniu nagrody za reżyserię na tegorocznym festiwalu w Cannes. Poprzedni film tego reżysera - "Ida" - również zdobył gdyńskie Złote Lwy i, podobnie jak „Zimna wojna” był współfinansowany przez Łódzki Fundusz Filmowy ze środków Miasta Łodzi.
Najświeższą wiadomością jest fakt, że „Zimna wojna” jest tegorocznym polskim kandydatem do Oscara!

 

Zimna Wojna - laureat Złotych Lwów na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 2-18

 

Również trzy nagrody w Konkursie Głównym trafiły do twórców filmu "Ułaskawienie": Jana Jakuba Kolskiego (za scenariusz), Grażyny Błęckiej – Kolskiej (za główną rolę kobiecą) i Moniki Onoszko (za kostiumy). Warto dodać, że producentem filmu - dofinansowanego z Łódzkiego Funduszu Filmowego - jest również działająca w Łodzi Wytwórnia Doświadczalna.

 

UŁASKAWIENIE - laureat trzech nagród na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 2018

 

Trzecim nagodzonym filmem, wspartym przez Łódzki Fundusz Filmowy, tym razem w konkursie „Inne spojrzenie” jest "Monument" w reżyserii i wg. scenariusza Jagody Szelc, który otrzymał Nagrodę Specjalną. Wyprodukowany przez Szkołę Filmową w Łodzi jest filmem dyplomowym rozpoczynających swoje życie zawodowe i kariery studentów Wydziału Aktorskiego PWSFTviT.

 

MONUMENT - laureat Nagrody Specjalnej w kategorii "Inne spojrzenie" na Festiwalu w Gdyni 2018

 

Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy a sobie życzymy, aby każda kolejna edycja Festiwalu była przynajmniej tak hojna dla Łodzi jak tegoroczna! Czekamy teraz na sukcesy frekwencyjne nagrodzonych tytułów.

Dotychczasowa działalność Funduszu to blisko siedemdziesiąt wspartych finansowo produkcji filmowych, w tym m. in. nagrodzona Oskarem „Ida” w reż. Pawła Pawlikowskiego, nominowane do Oskara „W ciemności” w reż. Agnieszki Holland, „Powidoki” w reż. Andrzeja Wajdy, „Pomiędzy słowami” w reż. Urszuli Antoniak, a także wiele filmów dokumentalnych i animacji.


Narodowe Centrum Kultury Filmowej zaprezentowało w Gdyni dwie wystawy:

KINO KRESÓW
Kultura Filmowa na ziemiach wschodnich II Rzeczypospolitej

Na stulecie niepodległości Narodowe Centrum Kultury Filmowej – przy okazji 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni i we współpracy z Pomorską Fundacją Filmową – wraca na wschód II Rzeczypospolitej. Do Wilna, gdzie powstała pierwsza prywatna szkoła filmowa; do Lwowa, gdzie na Uniwersytecie Jana Kazimierza Roman Ingarden, Bolesław W. Lewicki i Zofia Lissa snuli plany założenia akademickiego filmoznawstwa; do grodzieńskich iluzjonów, których właściciele jeździli do Ameryki po komedie Chaplina.

Wystawa obejmuje dokumenty, plakaty, bilety i czasopisma filmowe, materiały multimedialne i obiekty techniki filmowej z okresu dwudziestolecia międzywojennego pochodzące ze zbiorów Narodowego Centrum Kultury Filmowej. Projekt jest realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości.

 

Kino Kresów - wystawa Narodowego Centrum Kultury FIlmowej

 

KAZIMIERZ PRÓSZYŃSKI – WYNALAZCA I WIZJONER

Kazimierz Prószyński - inżynier mechanik, wynalazca, konstruktor aparatów filmowych, reżyser i operator. Louis Lumière miał o nim powiedzieć: „Panowie, ten człowiek jest pierwszy w kinematografii, ja jestem drugi”.

W 2017 roku Narodowe Centrum Kultury Filmowej w ramach eksperymentalnej rekonstrukcji odtworzyło biopleograf Prószyńskiego - „przyrząd służący do kopiowania z natury i odtwarzania wrażeń świetlnych, jakie odbiera oko nasze przy wszelkich widocznych ruchach ciał z zachowaniem wrażenia ciągłości danych ruchów”. W 2018 roku przy pomocy biopleografu NCKF zamierza odtworzyć pierwszy polski film fabularny, którego twórcą był Prószyński – „Powrót birbanta”.

Na wystawie NCKF przypomina postać Kolumba kinematografii i jego wynalazki.

W grudniu 2018 r. obie wystawy będzie można zobaczyć w Łodzi w EC1.

 

KAZIMIERZ PRÓSZYŃSKI - WYNALAZCA I WIZJONER: wystawa NCKF