Urodziny Łodzi w EC1

Zwiedzanie Centrum Nauki i Techniki EC1 za 1 zł. Oprowadzanie po przestrzeniach Narodowego Centrum Kultury Filmowej oraz Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej będących w trakcie budowy. Dla najmłodszych zajęcia z animatorami i dostęp do wystawy czasowej projektu Ulicy Żywiołów.

Z okazji Urodzin Łodzi w dniach 24 i 25 lipca 2021 pracownicy EC1 Łódź uchylą rąbka tajemnicy i opowiedzą o powstających projektach niedostępnych jeszcze dla gości.
Zwiedzający będą mogli na własne oczy zobaczyć część miejsc, zjawiskowo sfilmowanych w teledysku Męskiego Grania 2021.

Informacje praktyczne:

Bilety na 24 lipca dostępne są TUTAJ.

Bilety na 25 lipca kupicie TUTAJ.

Pozostałę bilety dostępne na stronie www.bilety.ec1lodz.pl oraz w kasach EC1 Łódź.

 

Oferujemy 3 pakiety do wyboru:

  • Zwiedzanie Centrum Nauki i Techniki EC1 – 1 zł
  • Zwiedzanie Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej (w budowie) + Centrum Nauki i Techniki EC1 (limit 15 osób na godzinę)  – 1 zł
  • Zwiedzanie Narodowego Centrum Kultury Filmowej (w budowie, TYLKO dla osób dorosłych, przestrzeń niedostępna dla osób z niepełnosprawnością. Prosimy o zabranie wygodnego obuwia sportowego) + Wystawa Kieślowskiego NCKF Spot + Centrum Nauki i Techniki EC1 (limit 10 osób na godzinę)  – 1 zł

REGULAMIN zwiedzania Narodowego Centrum Kultury Filmowej (kliknij).

Osoby z zakupionym biletem połączonym ze zwiedzaniem Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej lub Narodowego Centrum Kultury Filmowej zapraszamy na konkretną godzinę pod kasy znajdujące się w Centrum Nauki i Techniki EC1, gdzie czekać będzie przewodnik. Oprowadzanie odbywać będzie się co godzinę od 10:00 do 18:00.
 

Kiedy i w jakich godzinach:

Zwiedzanie Centrum Nauki i Techniki EC1 odbywać będzie się w dniach 24 i 25 lipca 2021, w godzinach od 10:00 do 18:00.

Zwiedzanie Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1 oraz Narodowego Centrum Kultury Filmowej obywać będzie się w dniach 24 i 25 lipca 2021, w godzinach od 10:00 do 18:00. Czas trwania ok. 1 godziny.

Strefa promocji Ulicy Żywiołów dostępna będzie dla wszystkich w dniach 24 i 25 lipca 2021, w godzinach od 11:00 do 14:00 przed budynkiem Ulicy Żywiołów (najdogodniejsze wejście: od strony skrzyżowania ulic Tuwima i Dowborczyków, przy Chłodni Kominowej). Nie jest wymagany zakup biletu.

 

EC1 Łódź rozwija się i poszerza dalej ofertę kulturalno-naukową, aby zapewnić swoim gościom szereg atrakcji, dając tym samym szansę osobom w każdym wieku, na wysoko jakościowe spędzanie wolnego czasu. Dlatego zapraszamy do zwiedzania za 1 zł Centrum Nauki i Techniki EC1 - zabytkowej elektrownii z początku wieku. Modernistyczna architektura i zachowane przemysłowe wyposażenie tworzą w nim niezwykły klimat, wspaniale uchwycony w nagraniu teledysku Męskiego Grania 2021. Podczas wizyty w Centrum Nauki i Techniki EC1 zapraszamy do niezwykłej przestrzeni Nastawni, którą można zobaczyć w jednym z fragmentów teledysku. Jest to miejsce o doskanale odrestaurowanej, charakterystycznej stylistyce początka lat trzydziestych XX w., wyposażone w kooperacyjną grę, dzięki której można sterować procesami zachodzącymi w prawdziwej elektrowni.  

Nastawania Elektrowni Łódzkiej

Poprzemysłowe przestrzenie EC1 Łódź są nadal  dostosowywane pod nowe projekty. Podczas Urodzin Łodzi w dniach 24-25 lipca 2021 chcemy zaprosić mieszkańców miasta do wejścia za dotąd zamknięte dla zwiedzających drzwi i zobaczenia miejsc, które niebawem będą dostępne dla zwiedzających.

Jednym z nich jest Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1. Ideę jego działania można streścić w ten sposób, że jest ono opowieścią o tworzeniu… opowieści – właśnie w formie komiksów i gier. To pierwsza w Polsce innowacyjna instytucja kultury, która będzie prowadzić działalność edukacyjną w zakresie sztuki komiksu i nowych mediów, ze szczególnym uwzględnieniem narracji interaktywnej - w obszarze kultury cyfrowej silnie związanej z przemysłami kreatywnymi, takimi jak produkcja gier wideo i innymi projektami z obszaru mediów interaktywnych. Centrum ma pomóc w lepszym ich zrozumieniu oraz umożliwić szersze wykorzystanie osiągnięć twórców komiksu oraz światów interaktywnych.

Warto zaznaczyć, że opiekę merytoryczną nad projektem stworzenia Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej sprawują ludzie, którzy od ponad 30 lat organizują w Łodzi Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier. Podczas Urodzin Łodzi pracownicy CKiNI EC1 będą oprowadzać i opowiadać o historii miejsca, planowanych atrakcjach, pracy przy realizacji projektu, a także niezwykłych partnerach, którzy dołączyli do współtworzenia Centrum. Otwarcie Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1 zaplanowano na koniec roku 2022.

Projektowane wnętrza Centrum Komiksu

Drugą przestrzenią udostępnioną dla gości podczas Urodzin Łodzi będzie Narodowe Centrum Kultury Filmowej. To powstający w łódzkim kompleksie EC1 ośrodek edukacyjny, służący upowszechnianiu kultury audiowizualnej, technologii filmowych i historii kina.

NCKF będzie siedzibą trzech multimedialnych wystaw stałych - „Kino Polonia” o historii kina na ziemiach polskich, „Materia kina” – zapraszającej do gry w realizację filmu i „Mechanicznego oka”, które w steampunkowej scenografii opowie o przemianach w technologiach audiowizualnych. W NCKF znajdą się również sale edukacyjne wyposażone w nowoczesny sprzęt filmowy, centrum digitalizacji treści audiowizualnych, trzyekranowe kino, mediateka i sale wystaw zmiennych. Podczas zwiedzania uczestnicy będą mogli przyjrzeć się rewitalizacji przestrzeni przeznaczonych pod powstające Centrum i usłyszeć o szczegółach planowanego przedsięwzięcia. Narodowego Centrum Kultury Filmowej z jej wszystkimi funkcjami planowane jest po zakończeniu procesu inwestycyjnego – na połowę 2023 roku.

Uczestnicy zwiedzania NCKF będą mogli również obejrzeć istniejącą już multimedialną i interaktywną ekspozycje poświęconą twórczości Krzysztofa Kieślowskiego - Wystawa „Bez końca” koncentruje się na wielkich pytaniach zadawanych przez bohaterów jego filmów. Podkreśla uniwersalność i doniosłość podejmowanych przez reżysera tematów moralno-etycznych. Podczas wędrówki uczestnicy podążą drogą reżysera – począwszy od dzieciństwa, przez studia w łódzkiej Szkole Filmowej, pierwsze filmy dokumentalne i fabularne, po sukcesy jego dzieł na arenie międzynarodowej. Różnorodność eksponatów, wśród których znajdują się oryginalne dokumenty, unikatowe obiekty, fotografie, nagrody i pamiątki, pozwoli zanurzyć się w świat filmów dokumentalnych i fabularnych reżysera. Wiele z tych dokumentów i obiektów techniki filmowej pokazana jest publicznie po raz pierwszy.

Projektowane wnętrza NCKF

Atrakcją przygotowywaną dla naszych najmłodszych gości jest Ulica Żywiołów. To 3 piętra przestrzeni zaaranżowanej i zorganizowanej tak, aby zapewnić możliwość zabawy w ruchu, która będzie wpływać pozytywnie na rozwój intelektualny, emocjonalny i ruchowy dzieci w wieku od 3 do 10 lat.

Podczas Urodzin Łodzi uchylony zostanie jedynie rąbek tajemnicy Ulicy Żywiołów, goście będą mogli zobaczyć część wystawy czasowej, której tematyka dotyczy iluzji optycznych i zagadek. Pracownicy opowiedzą co to jest Ulica Żywiołów i co będzie się na niej działo po otwarciu. Będzie można też podejrzeć przez szybę część ekspozycji – strefę Ognia. Otwarcie Ulicy Żywiołów planowane jest na jesień 2021 r.

Projektowane wnętrza Ul. Żywiołów