Kobiety kina Andrzeja Wajdy

Polskie aktorki. Kobiety kina. Spotykały się z Andrzejem Wajdą na planach Jego filmów. Nierzadko te znajomości wyrastały poza kadr, zmieniały się w więzi trwalsze niż klisza filmowa – przeradzały się w szczere, długotrwałe przyjaźnie.

Zapytamy współpracujące z wielkim polskim reżyserem Aktorki, jakiego Wajdę poznały i jakim Go będą pamiętać. Co było ważne w kontaktach z Nim, czy się zmieniał przez lata, jaki był prywatnie, a jaki na planie? Powspominamy ważne chwile, ale też sięgniemy do tych pozornie zwyczajnych – dzisiaj nabierają one wyjątkowego charakteru. Chcemy, by to spotkanie było ważne, intymne, niespieszne. Obfitujące w szczere i osobiste spostrzeżenia i wspomnienia. Pragniemy oddać hołd Reżyserowi, Przyjacielowi, Mentorowi.

Udział w spotkaniu zapowiedziały m.in.: Maja Komorowska, Bożena Dykiel i Emilia Krakowska. Spotkanie poprowadzi Magda Miśka Jackowska, dziennikarka RMF Classic.

Narodowe Centrum Kultury Filmowej

29.11.2016 godz. 18.30

EC1-Wschód, ul. Targowa 1/3, Łódź
Wstęp wolny

Maja Komorowska – zagrała w sześciu filmach Andrzeja Wajdy. W 1960 roku ukończyła Wydział Lalkarski PWST w Krakowie. Po ukończeniu studiów debiutowała w teatrze "Groteska" w Krakowie. W latach 1961-68 należała do prowadzonego przez Jerzego Grotowskiego Teatru 13 Rzędów w Opolu, występowała również na scenach teatralnych Krakowa, Wrocławia i Warszawy. W sposób ekspresyjny gra role dramatyczne i tragiczne. W filmie występuje od 1960 roku.

Bożena Dykiel – zagrała w siedmiu filmach Andrzeja Wajdy. Jest absolwentką warszawskiej PWST, którą ukończyła w 1971 r. W tym samym roku zadebiutowała przed kamerami rolą autostopowiczki w filmie "Uciec jak najbliżej". W latach 1970-72 występowała w legendarnym STS-ie a w latach 1972 - 1985 była aktorką Teatru Narodowego w Warszawie. Popularność zyskała dzięki udanym rolom komediowym w takich filmach, jak "Alternatywy 4", "Wyjście awaryjne", czy "Brunet wieczorową porą", ale równie dobrze sprawdza się w rolach dramatycznych.

Emilia Krakowska – zagrała w sześciu filmach Andrzeja Wajdy. Absolwentka PWST w Warszawie (1963). Grała Teatrze Powszechnym w Warszawie, Narodowym, Współczesnym w Warszawie i Rozmaitości w Warszawie oraz z Teatrze Powszechnym im. Jana Kochanowskiego w Radomiu, Wrocławskim Teatrze Komedia, Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku i Teatrze Nowym w Słupsku.