Rok z Planetarium EC1

W niedzielę 8 stycznia Planetarium EC1 obchodziło swoje pierwsze urodziny. Dzisiaj możemy z dumą podkreślić, że w tym czasie pokazy obejrzało już 150.000 naszych gości.

Dowodem uznania ogólnopolskiej publiczności był fakt, że 1 września Planetarium EC1 zwyciężyło w ogólnopolskim plebiscycie magazynu National Geographic Traveler i uzyskało tytuł pierwszego z „7 Nowych Cudów Polski”.

150.000 widzów w Planetarium EC1

W 2017 roku pod kopułą pojawią się nowe pokazy:

– W tym roku wprowadzimy do repertuaru kilka nowych pokazów filmowych. Już od lutego zaprosimy najmłodszych widzów na bajkę pod tytułem "Polaris". Będziemy podróżować przez Kosmos z pingwinem, który reprezentuje faunę bieguna południowego oraz niedźwiedziem polarnym Vladimirem, który mieszka na biegunie północnym. Po drodze spotkają ich różne przygody, których rzecz jasna nie zdradzę. Dla dorosłych widzów przygotowujemy pokaz "Phantom of the Universe", który opowiada o największej tajemnicy Wszechświata, ciemnej materii. To będzie spory zastrzyk astronomicznej wiedzy na temat dotychczas u nas nie poruszany – mówi Tomasz Kisiel, kierownik Planetarium EC1.

Natomiast jesienią 2017 r. "EC1 Łódź - Miasto Kultury" w Łodzi zaprosi wszystkich na otwarcie Centrum Nauki i Techniki EC1, w którego skład będzie wchodziło nie tylko Planetarium EC1 ale także mniejsze Kino 3D oraz trzy rewelacyjne ścieżki dydaktyczne, czyli wystawy stałe.

– Obecnie kończymy pierwszą i unikatową część ekspozycji. Czyli ścieżkę „przetwarzanie energii”, która za pomocą multimediów i nowych technologii ożywi zabytkową elektrownię z 1929 r. – mówi Michał Buława, szef działu ekspozycji CNiT EC1 – makiety, video mappingi, gry i prezentacje multimedialne testujemy powoli z udziałem grup o różnym przekroju wiekowym. Dzięki temu zbieramy uwagi i opinie naszych przyszłych odwiedzających. Informacje te przekazujemy wykonawcy. Startujemy także z kolejnymi zadaniami, przede wszystkim ze ścieżką „Rozwój wiedzy i cywilizacji”. Zwiedzenie całego Centrum Nauki i Techniki EC1 zajmie, wedle naszych rachub, około dwóch dni!

Powstająca placówka będzie największą pod względem powierzchni wystawienniczej w całym kraju. Otwarcie zaplanowano na grudzień 2017 r., natomiast nieco wcześniej, już 17 listopada 2017 r., zaprosimy na wernisaż międzynarodowej wystawy „Leonardo da Vinci. Energia umysłu”.

Warto dodać, że w ciągu ubiegłego roku cały kompleks EC1 w ramach wycieczek zorganizowanych zwiedziło już 6.000 osób.

Planetarium EC1 w liczbach:

72.000 widzów na pokazach grupowych
Pokazy dla grup odbywają się od wtorku do piątku do godziny 15:00. Najczęściej planetarium odwiedzają uczniowie szkół — mniej więcej w połowie są to wycieczki z placówek łódzkich (46%) oraz z regionu (54%).

Sfera Muzyki - koncerty Joanny Woś
10 i 11 grudnia 2016 r. Planetarium EC1 gościło wyjątkowe wydarzenie – koncerty wybitnej polskiej sopranistki Joanny Woś wzbogacone specjalnymi wizualizacjami. Koncerty zainaugurowały nowy projekt artystyczny EC1, który nazwano „Sferą Muzyki”. Oba koncerty zostały całkowicie wyprzedane, dodatkowo dokupiono prawie 30 wejściówek nie gwarantujących miejsc w fotelach. Niedzielny koncert zakończyła owacja na stojąco.

40 pokazów tygodniowo
Planetarium EC1 pracuje przez sześć dni w tygodniu (oprócz poniedziałków i najważniejszych świąt), oferując średnio siedem pokazów dziennie.

4.600 widzów na pokazach „The Wall”
Widowisko wizualno-muzyczne oparte o legendarną płytę „The Wall” zespołu Pink Floyd obejrzało w 2016 r. 4600 osób. Pokaz jest prezentowany co pewien czas i cieszy się niesłabnącym powodzeniem.

5 zł
Tyle kosztuje bilet grupowy dla dzieci z łódzkich szkół na pokazy w Planetarium EC1. Cena ta zostanie utrzymana także w 2017 r.