F jak Fałszerstwo czyli François Ozon w EC1

Tydzień po świętach wielkanocnych, a dokładniej w niedzielę 23 kwietnia o godz. 17:30, Narodowe Centrum Kultury Filmowej zaprasza na wieczór filmowy pod hasłem „F jak fałszerstwo”. Widzowie zobaczą przedpremierowy pokaz „Frantza” Françoisa Ozona oraz dzieło jednego z najważniejszych współczesnych niemieckich reżyserów Christiana Petzolda – „Feniks”. Projekcje poprzedzi krótkie wprowadzenie na temat fałszu w kinie.

Akcja obu filmów toczy się w czasach, kiedy wyczerpani wojną ludzie wracają do domów. Próby pogodzenia się z traumą są dla nich źródłem zagubienia i niepewności. Twórcy opowiadająo relacjach między światem rzeczywistym i wymyślonym, o budowaniu życia wokół fikcji.

| Kup bilet online |

"Frantz" - reż. Francois Ozon

Niemka Anna opłakuje narzeczonego – tytułowego Frantza, zabitego na froncie I wojny światowej. Pewnego dnia spotyka przy grobie młodego Francuza, Adriana, który podaje się za jego przyjaciela i utrzymuje, że przed wojną obaj mieszkali w Paryżu. Nieznajomy okazuje się czarującym towarzyszem, ale jego obecność w miasteczku nie jest mile widziana. Wkrótce Anna znajdzie się w pułapce fałszu i półprawd, niewypowiedzianych uczuć i utrzymywanej
z konieczności fikcji.

Krytyk filmowy Piotr Czerkawski tak krótko opisuje film: “Osobliwa mieszanka kryminału i melodramatu, która zamienia się w przekorny traktat etyczny. Jednocześnie dojrzały i czarujący François Ozon kolejny raz – po „Basenie” i „U niej w domu” dowartościowuje fikcję kosztem rozczarowującego autentyzmu.”

 „Frantz” otrzymał aż 11 nominacji do tegorocznych Cezarów, a Paula Beer, odtwórczyni głównej roli kobiecej, odebrała nagrodę im. Marcello Mastroianniego na ostatnim festiwalu w Wenecji.

| Kup bilet online |

 

"Feniks" - reż. Christian Petzold

Drugim filmem wieczoru będzie jeden z najważniejszych niemieckich obrazów ostatnich lat: „Feniks” w reżyserii Christiana Petzolda. Opowieść o odradzaniu się po czasach Zagłady została nagrodzona przez krytyków i dziennikarzy na MFF w San Sebastián nagrodą FIPRESCI.

Nelly (Nina Hoss, ulubiona aktorka Petzolda), osadzona w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu, ma tylko jedno marzenie: chce, żeby czym prędzej wszystko wróciło do stanu sprzed wojny. To ona jest tytułowym Feniksem – odradza się z popiołów, próbując udowodnić sobie i innym, że nawet doświadczenie tak wielkiej traumy nie jest w stanie odebrać jej radości życia. Niemiecki reżyser zadaje niewygodne pytania na temat historii swojej ojczyzny, postępowań przodków i dziedzictwa ich czynów. W odróżnieniu od kolegów po fachu swoją historię opowiada z perspektywy kobiety: silnej, ambitnej, wytrwałej i zdeterminowanej.

| Kup bilet online |

 

Projekcje poprzedzi krótki wykład Przemysława Glajznera z NCKF, który opowie o tym, jak dzięki połączeniu narracyjnej precyzji i zawodowego kunsztu w grze z wyobraźnią reżyserzy zwodzą widzów mieszając światy, manipulując prawdą i fałszem, zacierając granice między autentyzmem i fikcją.

Wstęp na projekcje jest płatny. Koszt biletu na jeden pokaz to 10 zł. Bilety można kupić online oraz w kasie Planetarium EC1 (Informacja telefoniczna: tel. 539 997 693).

 

Program wieczoru:

17:30 “Frantz”, reż.  François Ozon, wykład „Fałsz w kinie” (wstęp 10 zł)

20:15 “Feniks”, reż. Christian Petzold (wstęp 10 zł)