"Zimna wojna" zawalczy o Złotą Palmę

Po długiej przerwie film polskiego reżysera stanie do walki o jedno z nabardziej prestiżowych wyróżnień świata filmu. Festiwal w Cannes nominował "Zimną wojnę" do konkursu głównego. Gratulujemy twórcom i producentom!
"EC1 Łódź — Miasto Kultury" jest koproducentem tego dzieła a Łódź Film Commission wspierała go organizacyjnie.

Osią fabuły jest niezwykły romans przez żelazną kurtynę. Zula i Wiktor poznają się w 1950 r. i planują wspólną ucieczkę na Zachód. Ostatecznie zostaje tam tylko Wiktor. Dalsze ich losy to burzliwa historia spotkań i rozstań na przestrzeni lat 50 i 60 — aż do dramatycznego finału. Trzeba też podkreślić wyjątkową oprawę muzyczną: dźwięk jest nie tylko ilustracją ale wręcz jednym z aktorów w "Zimnej wojnie"; udanie łączącym polską muzykę ludową z jazzem z paryskich barów lat 50. i 60. XX wieku.

Paweł Pawlikowski w Łodzi

Rozmowa z Pawłem Pawlikowskim, reżyserem "Zimnej wojny", na łódzkim planie zdjęciowym

Prawie trzydzieści dni zdjęciowych miało miejsce w regionie łódzkim w 2017 roku — w tym 17 w samej Łodzi. Podczas projekcji być może uda nam się rozpoznać Halę Sportową, studio nagrań w Radio Łódź, Willę Leona Alarta przy ul. Wróblewskiego czy też Grand Hotel. Ciekawostką jest fakt, że woonerf na ul. Traugutta udanie wcielił się w rolę ulicy w Paryżu. Łódzki Fundusz Filmowy (finansowany z budżetu Miasta Łodzi) wsparł produkcję dzieła Pawła Pawlikowskiego kwotą 400 tys. zł. Była to największa kwota dofinansowania z ŁFF w 2017 roku a "Zimna wojna" jedną z 11 produkcji. Łódź Film Commission wspierała zespół produkcyjny w codziennej pracy — pomagała wynajmować tereny i wnętrza, przystosowywać je wizualnie i technicznie do wymogów filmowców a także ułatwiała i usprawniała kontakty z konserwatorem zabytków i innymi służbami miejskimi. "Zimna wojna" jest koprodukcją międzynarodową, za którą odpowiada łódzki Opus Film (producentem jest Ewa Puszczyńska), brytyjski Apocalypso Cold War oraz francuskie MK 2 Productions.

Nagrody Festiwalu w Cannes są uważane za najbardziej prestiżowe w Europie, często stanowią też prognostyk przed amerykańskimi Oscarami. Tegoroczna edycja odbędzie się od 9 do 20 maja zaś przewodniczącą jury będzie Cate Blanchett. Niestety nie znamy jeszcze dat premier "Zimnej wojny" - ani polskiej ani światowej - ale z całą pewnością będziemy o nich informować. Tak samo jak o Złotej Palmie, za której zdobycie mocno trzymamy kciuki.

Kadr z filmu "Zimna Wojna" w reż. Pawła Pawlikowskiego

 

Kadr z filmu "Zimna Wojna" - reż. Paweł Pawlikowski