Dni Wody w Centrum Nauki i Techniki EC1

Życie w kropli wody pod mikroskopem, fluorescencyjne kwiaty, gra terenowa – obieg wody w elektrowni – i wiele innych atrakcji przygotował zespół Centrum Nauki i Techniki EC1 z okazji „Dni Wody”, które zaplanowano między 28 kwietnia a 13 maja 2018 r. Wydarzenie organizowane we współpracy z łódzkim Zakładem Wodociągów i Kanalizacji to okazja do innego spojrzenia na tę zadziwiającą substancję, bez której życie byłoby zwyczajnie niemożliwe.

Dni Wody w EC1 Łódź

Na ekspozycji Centrum Nauki i Techniki EC1 będziemy mogli uczestniczyć w warsztatach prezentujących proste eksperymenty związane z wodą. Dowiemy się też o tym, że Łódź słynie z fabrycznych wież wodnych, uzyskamy również odpowiedź na pytanie: dlaczego łódzkie rzeki płyną przez centrum miasta pod ziemią? Chcemy też obalić mity dotyczące łódzkiej wody...

Dowiemy się także, w których miejscach Łodzi można „podglądać” płynące pod ziemią, dawne fabryczne rzeki? Dlaczego w naszym mieście na straży jakości wody stoją małże, ryby oraz świecące bakterie?

Co między innymi czeka na gości CNiT EC1?

Stanowisko z prostymi eksperymentami z wodą, które można wykonywać także w domu.

Sprawdzimy ile wody jest rozpuszczone w powietrzu.

Polarność wody: za pomocą prostego eksperymentu z balonem przyciągającym strumień wody wyjaśnimy dlaczego woda jest tak dobrym rozpuszczalnikiem.

Dyfuzja w ciepłej i zimnej wodzie: jeśli do dwóch zlewek – jednej z ciepłą, drugiej z zimną wodą – dodamy po kropli barwnika spożywczego, w której z nich zmieszanie nastąpi szybciej? I dlaczego?

Efekt kapilarny – kwiatki z papieru: Wycięte z papieru kwiatki, płatkami zagiętymi do środka, wrzucamy do miski z wodą. Po chwili, dzięki efektowi kapilarnemu woda dostaje się pomiędzy włókna papieru, papier pęcznieje i rozprostowuje się – w ten sposób papierowy kwiatek "rozkwita"! Podobne zjawisko wykorzystują rośliny otwierając swoje kwiaty.

Obserwacja: życie w kropli wody pod mikroskopem – sprawdzimy ile życia kryje się w wodzie z łódzkich stawów.

Filtr grafenowy: Stanowisko, na którym pokażemy cały proces badania i produkcji filtrów grafenowych od próbek laboratoryjnych po gotowy filtr. Stanowisko zostanie przygotowane we współpracy z Politechniką Łódzką i poprowadzone przez doktorantów Instytutu Inżynierii Materiałowej.

- To kolejny po Tygodniu Liczby Pi i Święcie Ziemi cykl tematyczny, który proponuje Centrum Nauki i Techniki EC1. – mówi Michał Buława, kierownik Działu Organizacji Ekspozycji placówki – Ofertę kierujemy zarówno do grup szkolnych jak i do indywidualnych gości, którzy w cenie biletu otrzymują pakiet dodatkowych atrakcji. Oraz przede wszystkim wiedzy podanej w ciekawy, interesujący sposób.


  • Kiedy? Od soboty 28 kwietnia do niedzieli 13 maja 2018 r.
  • Gdzie? W Centrum Nauki i Techniki EC1 - wejście od ul. Wojciecha Jerzego Hasa (od strony dworca Łódź Fabryczna)
  • Dla kogo? Dla rodzin i osób dorosłych.
  • Czy będzie drożej? Nie, ceny biletów są takie jak zwykle, Dni Wody obchodzimy gratis!
  • Jak zdobyć bilety? Można je kupować online (także jako prezent - wystarczy przesłać wygenerowany plik PDF) oraz w kasach stacjonarnych EC1.

 

Majówka w EC1 Łódź

 

Dni Wody w EC1 Łódź