Premiera: "Ja teraz kłamię"

Piątek 28 czerwca 2019 r. to dzień premiery w polskich kinach najnowszyego filmu Pawła Borowskiego "Ja teraz kłamię". Obraz, do którego zdjęcia częściowo powstały w Łodzi (ponad 10 dni zdjęciowych), uzyskał dofinansowanie z Łódzkiego Funduszu Filmowego, a jego koproducentem jest EC1 Łódź - Miasto Kultury. 

Autor kultowego "Zero" w swoim najnowszym dziele prezentuje wysmakowaną wizualnie, pełną dwuznaczności i zagadek opowieść o trójce celebrytów, których osobiste historie przenikają się, wciągając widza do przewrotnej gry, której finał zaskoczy absolutnie wszystkich. Producentem "Ja teraz kłamię" jest łódzki Opus Film – firma odpowiedzialna za największe międzynarodowe sukcesy polskiego kina ostatnich lat: nagrodzoną w Cannes "Zimną wojnę" oraz oscarową "Idę". Autorem zdjęć, tworzących niezwykle futurystyczny klimat jest uznany operator Arkadiusz Tomiak. Intrygujący, designerski świat, do którego zaprasza nas reżyser, to efekt niesamowitej pracy scenografki Darii Dwornik, Anny Imieli-Szcześniak, autorki kostiumów oraz charakteryzatorki Agnieszki Sasim. W nieoczywistych rolach w filmie wystąpiła śmietanka aktorska, między innymi: Maja Ostaszewska, Joanna Kulig, Robert Więckiewicz, Adam Woronowicz, Agata Buzek, Marian Dziędziel, Jacek Poniedziałek, Paulina Walendziak, Rafał Maćkowiak i wielu innych. Dzięki nim powstało niezwykłe dzieło filmowe, w którym prawda jest jeszcze dziwniejsza od fikcji, bo – w odróżnieniu od fikcji – wcale nie musi być prawdopodobna…

 

"Ja teraz kłamię" reż. Paweł Borowski

 

Historia koncentruje się na trójcie celebrytów: aktorce Celii, jej partnerze – reżyserze Matcie oraz nastoletniej piosenkarce Yvonne, biorących udział w kontrowersyjnym telewizyjnym show „Konfesjonał Gwiazd”. Każde z nich wierzy, że zwycięstwo w programie, w którym muszą wyjawić publiczności swoje największe sekrety, przyniesie wielkie pieniądze oraz pomoże w realizacji marzeń. Dla Yvonne ma to być powrót na szczyty list przebojów, dla Celii i Mata szansa na nakręcenie wspólnego filmu. 

Kiedy cała trójka ponosi porażkę, sprawy zaczynają się komplikować. Związek aktorki i reżysera wchodzi w niebezpieczny zakręt, kariera piosenkarki wisi na włosku. Wtedy właśnie do Mata zgłasza się prowadząca show, Kai i oferuje mu pomoc w sfinansowaniu filmu. Ale stawia warunek – rolę, którą miała zagrać Celia, dostanie… Yvonne. Decyzja podjęta przez Mata, wywoła prawdziwy rollercoaster zdarzeń, w czasie których na jaw zaczną wychodzić wszystkie, najbardziej skrywane tajemnice bohaterów. Kto z nich kłamie? Kto mówi prawdę? Jakie są ich prawdziwe motywacje? Wielki finał telewizyjnego widowiska przyniesie odpowiedzi.

 

"Ja teraz kłamię" reż. Paweł Borowski

 

- We współczesnym świecie, gdzie informacja jest najcenniejszym towarem, trzeba bardzo uważać na jakość tej informacji. Czasem to tylko fragment, strzęp większej całości, który może nas wprowadzić w błąd. Jeśli układa się w logiczną całość z innymi fragmentami przyjmujemy to za prawdę. I tym samym utwierdzamy się w błędzie. To, co mnie fascynuje chyba najbardziej to szczególna relacja, jaka wywiązuje się pomiędzy filmem i widzem – to ją nazywam kinem. Tak jak bohaterowie tej historii będą musieli docierać do prawdy, tak widzowie też będą poniekąd skazani kilkakrotnie na weryfikację swoich dotychczasowych sądów i ocen. Mam nadzieję, że ta gra doprowadzi widzów do takiego miejsca, w jakim jeszcze nie byli – Paweł Borowski, reżyser.

 

 

"Ja teraz kłamię" jest koprodukcją polsko-holenderską, zrealizowaną przez łódzki Opus Film oraz New Amsterdam Film Company. Film otrzymał dofinansowanie z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Netherlands Film Fund. Koproducentami obrazu są regionalne fundusze filmowe: Łódzki Fundusz Filmowy i Śląski Fundusz Filmowy, a także DI Factory. Za dystrybucję na terenie Polski odpowiada Kino Świat.

 

"Ja teraz kłamię" reż. Paweł Borowski

 

"Ja teraz kłamię" reż. Paweł Borowski