Noc Muzeów 2021

Noc Muzeów to zawsze wyjątkowa okazja na spotkanie z historią i współczesnością EC1. I zawsze udaje nam się przekonać Was, że zabytkowa elektrownia, a dziś nowoczesne centrum nauki, kryje w sobie mnóstwo fascynujących tajemnic. W tym roku znów możecie odkryć je z nami osobiście, odwiedzając Centrum Nauki i Techniki EC1 15 maja w godzinach 18:00-1:00. Czekają na Was nasze wystawy oraz ekspozycja Narodowego Centrum Kultury Filmowej NCKF SPOT. Przestrzegamy zasad bezpieczeństwa, ograniczając w niewielkim stopniu dostęp do tych przestrzeni i stanowisk, które trudno byłoby nam udostępnić bez zwiększania ryzyka.

W trakcie Nocy Muzeów 2021 mapping prezentujący pracę turbozespołu będzie odtwarzany częściej niż zwykle, aby każdy Zwiedzający mógł w bezpieczny sposób obejrzeć tę niezwykłą animację.Dla ich komfortu, ruch Zwiedzających zostanie rozdzielony w strefie wejścia. Kasa w Zmiękczalni (na lewo, patrząc od wejścia do CNiT EC1) będzie sprzedawała bilety. Kasa w Kotłowni zostanie specjalnie uruchomiona, aby wydawać opaski i bilety zamówione on-line.

Dodatkowo podczas wędrówki przez historyczną wystawę "Przetwarzanie Energii" można będzie skorzystać z prototypowego audioprzewodnika. Jego celem jest wspomaganie naszych gościń i gości w wędrówce w przestrzeni CNiT EC1 oraz równolegle spoglądanie w przeszłość, teraźniejszość i przyszłość tego unikatowego miejsca na mapie Łodzi. Zachęcamy do zabrania ze sobą słuchawek i telefonów z dostępem do Internetu. Testowy audioprzewodnik znajdziecie pod adresem: https://soundcloud.com/user-898403. Jesteśmy ciekawi Waszych opinii!

 

 

Poniżej znajdziecie praktyczne informacje:

W sobotę 15 maja 2021 r. Centrum Nauki i Techniki EC1 będzie czynne w godzinach:

11:00-17:00 - bilety są dostępne w standardowych cenach (Cennik).

UWAGA: w sobotę 15 maja nie będą odbywały się oprowadzenia z przewodnikami! Zapraszamy na samodzielne zwiedzanie wystaw z pomocą Opiekunek i Opiekunów zwiedzających oraz audioprzewodnikiem.

18:00-1:00 - bilety w cenie 1 zł.

 

Bilety można kupić na stronie: bilety.ec1lodz.pl od 12.05.2021 oraz zakupić w kasie w dniu wydarzenia.

KUP BILET!

 

Pula biletów dostępna on-line: 100 na godzinę.

Pula biletów dostępna w kasie: 100 na godzinę.

Narodowe Centrum Kultury Filmowej przygotowało trzy kuratorskie oprowadzenia po NCKF SPOT.

biopleograf

 

Na wszystkich zainteresowanych historią kina czeka zatem bogaty zbiór eksponatów związanych z początkiem kinematografii, takich jak: latarnia magiczna Newton – pochodzącą z lat 80. XIX wieku „prababcia” projektora DCP i filmów wyświetlanych na kopułach planetaryjnych. Na świecie zachowały się tylko trzy egzemplarze tego sprzętu – w tym jeden w NCKF-ie. Do tego można zobaczyć m.in. stereoskop Holmesa – skonstruowany w latach 60. XIX wieku przyrząd optyczny tworzący wrażenie przestrzenności i trójwymiarowości, używany m.in. we wczesnej chirurgii. Niezwykle ekspresyjnym obiektem jest oryginalny praksinoskop – jedno z pierwszych urządzeń z ruchomym obrazem do animowanych pokazów filmowych, skonstruowane jeszcze przed kinematograferm. Dużą atrakcją dla zwiedzających są kostiumy ze znanych polskich produkcji. Zobaczymy m.in. zjawiskową i majestatyczną suknię Barbary Radziwiłłówny, granej przez Annę Dymną w serialu „Królowa Bona”. W klimat „Ziemi obiecanej” wprowadzi nas odważna kreacja Lucy Zukerowej (Kalina Jędrusik) zestawiona z subtelnym strojem Anki (Anny Nehrebeckiej).

Oprowadzenia odbędą się w godzinach 19:00, 20:00, 21:00.

Dla tych, którzy z różnych względów nie mogą odwiedzić EC1 w czasie Nocy Muzeów przygotowaliśmy filmową prezentację, która opisuje jedną z tajemnic obiektu i miejsca, do których Zwiedzający na ogół nie docierają. Warto śledzić fanpage EC1, CNiT EC1 oraz rzecz jasna Łodzi. Zresztą już po powrocie z udanej wizyty w naszych murach warto wrócić do wspomnianej wyżej filmowej wersji i przekonać się, ile jeszcze tajemnic skrywa to fascynujące miejsce!