Święto cyfrowych i tradycyjnych opowieści

32. edycja Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi w formule hybrydowej.

 

Kliknij i kup bilet
na 2-3 października 2021 r.

 

W dniach 2-3.10.2021 odbędzie się 32. edycja Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi. Oczywiście wydarzenie odbędzie się z uwzględnieniem wszelkich obowiązujących obostrzeń i przepisów sanitarnych. Na pewno jednak przywrócimy niezwykłą atmosferę największego święta polskiego komiksu.

Dla publiczności dostępna będzie strefa targowa gromadząca wszystkich najważniejszych wydawców komiksu w Polsce, jak i stoiska mniejszych wydawnictw, autorów oraz kolekcjonerów. Na scenie głównej zaprezentuje się kolejna edycja konkursu cosplay. Dla fanów gier planszowych i wideo ponownie otwarte zostaną strefy wolnego grania, turnieje i interaktywne stoiska. Festiwal zgromadzi też twórców polskiego komiksu, którzy osobiście spotkają się z publicznością na strefie autografów i w trakcie paneli w salach konferencyjnych.

Póki co nie przedstawiamy konkretnej informacji na temat zagranicznych gości imprezy – mówi Adam Radoń, dyrektor festiwalu – Wynika to z faktu, że w różnych krajach obowiązują różne przepisy związane z pandemią. Sytuacja wciąż jest też zmienna i dynamiczna. Zapewne ostatecznie okaże się jesienią kto po porostu będzie mógł przylecieć do Łodzi.  Tu jednak warto podkreślić, że jesteśmy mądrzejsi o ubiegłoroczne doświadczenia z w pełni cyfrowej edycji festiwalu. Stawiamy zatem na formę hybrydową i część wystąpień naszych gości spoza Polski zaprezentujemy w formie profesjonalnych nagrań.

 

Kliknij i kup bilet
na 2-3 października 2021 r.

 

Uprzednio przygotowane wywiady wyemitowane zostaną na sali projekcyjnej w trakcie festiwalu.

Podobnie, ze względu na zmienną sytuację, na tym etapie nie określamy precyzyjnie miejsca festiwalu. Informację na ten temat podamy w czerwcu.

Podczas tegorocznego festiwalu planujemy organizację strefy tematycznej poświęconej Stanisławowi Lemowi. Ten element programu będzie realizowany we współpracy z naszym nowym partnerem – Wydawnictwem Literackim, którego nakładem ukazują się książki najwybitniejszego polskiego pisarza science fiction. W programie poświęconym Stanisławowi Lemowi wezmą udział zaproszeni pisarze, naukowcy, dziennikarze i artyści których działalność orbituje wokół jego twórczości.

 

Kliknij i kup bilet
na 2-3 października 2021 r.

 

Do twórczości Stanisława Lema nawiązuje także konkurs pod tytułem „Maszyna do spełniania życzeń”. Zadaniem uczestników konkursu będzie stworzenie komiksu, nawiązującego właśnie  do tytułowego hasła, które pochodzi z opowieści wybitnego pisarza. W związku z trwającym właśnie rokiem Stanisława Lema, organizatorzy zachęcają do przysyłania prac powiązanych lub inspirowanych twórczością pisarza oraz szeroko rozumianą tematyką science fiction: wizjami przyszłości, obcych cywilizacji i podróży kosmicznych, rozwoju cywilizacyjnym ludzkości i postępie technologicznym.

Konkurs dzieli się na dwie kategorie wiekowe uczestników:

10 - 14 lat

15 - 18 lat

Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi 2 października  2021 podczas 32. MFKiG w Łodzi.

Prace uczestników konkursu zostaną zaprezentowane podczas 32. MFKiG oraz opublikowane na stronie internetowej związanej z festiwalem i konkursem.

Program merytoryczny festiwalu jak zawsze poświęcony zostanie komiksowi oraz grom – zarówno elektronicznym, jak i tradycyjnym. Nie zabraknie warsztatów dla dzieci i dorosłych, paneli dyskusyjnych oraz prezentacji. Sporo miejsca w programie zajmie komiks amerykański, który cieszy się w Polsce dużą popularnością.

 

Kliknij i kup bilet
na 2-3 października 2021 r.

 

Nie zapominamy o naszych stałych partnerach! Jak co roku zaprosimy uczestniczki i uczestników festiwalu na panel przygotowany we współpracy z CD Projekt RED. Ta znana na świecie firma ma swoje łódzkie korzenie. A dla tych, które starają się iść w jej ślady tegoroczna edycja festiwalu tworzy doskonałą okazję do zaprezentowania się publiczności. Właśnie dla łódzkich firm z branży gier wideo  tworzymy osobną propozycję programową i zapraszamy je do szerszej prezentacji i promocji – zarówno ich samych, jak również ich tytułów i dzieł. Tegoroczny festiwal stanie się jednocześnie okazją do spotkania, nawiązania kontaktów i integracji łódzkiej branży game development.

Atrakcją festiwalu bez wątpienia będzie możliwość zobaczenia po raz pierwszy wystaw w powstającym Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1. Zaprezentujemy tam ekspozycję prac międzynarodowego konkursu na krótką formę komiksową (do udziału w którym niezmiennie zachęcamy – szczegóły na komiksfestiwal.com) oraz grafik jednej z naszych zagranicznych gwiazd.

 

Kliknij i kup bilet
na 2-3 października 2021 r.

 

Autorem layoutu 32. edycji festiwalu, a w szczególności plakatu i filmu reklamowego jest Marcin Podolec: absolwent animacji w Łódzkiej Szkole Filmowej. Twórca albumów komiksowych, animacji dokumentalnych, teledysków i ilustracji. Wielokrotnie nagradzany, m.in. na festiwalach filmowych oraz na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi.

Nauczyliśmy się skutecznie wykorzystywać media cyfrowe jako platformy spotkań z miłośnikami cyfrowych i bardziej tradycyjnych form opowieści – mów Adam Radoń – W tym roku jednak nasza radość jest podwójna. Po pierwsze, osobiste spotkania, atmosfera święta to coś, czego nie da się niczym zastąpić. Po drugie, mamy okazję zaprosić wszystkich do wizyty w powstającym Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1, z którego już teraz jesteśmy niezwykle dumni. I jeszcze jedno: mimo, że to już 32. edycja imprezy, cieszy nas ona tak, jakby była pierwszą. Jestem pewien, że my, jako organizatorzy i Państwo, jako gościnie i goście, docenimy ją jeszcze pełniej.

 

Kliknij i kup bilet
na 2-3 października 2021 r.

 


Zainteresował Cię ten artykuł? Dowiedz się więcej:

POZNAJ BOHATERA NOWOPOWSTAJĄCEGO CENTRUM KOMIKSU I NARRACJI INTERAKTYWNEJ

POWSTAJE CENTRUM KOMIKSU I NARRACJI INTERAKTYWNEJ EC1 W ŁODZI