Noc Perseidów 2021

Deszcz meteorów to jedno z najwspanialszych widowisk, jakie przygotował dla nas Wszechświat. Przypadająca w sierpniu Noc Perseidów jest dorocznym ukoronowaniem amatorskich obserwacji.
Serdecznie zapraszamy na trzy dni z Perseidami!

 

Noc Perseidów 2021 - zakapturzona postać stoi do nas tyłem patrząc na spadającą gwiazdę

 

od środy do piątku (11-13 sierpnia 2021 r.)

☄☄☄ - w czasie wszystkich pokazów w Planetarium EC1 (ul. Targowa 1/3) opowiemy o meteorach, ich rojach i wyjaśnimy, skąd się biorą i jak je obserwować.
Kliknij i kup bilet na: | 11.0812.0813.08 |

☄☄☄ w Centrum Nauki i Techniki EC1 (wejście od skrzyżowania ul. Tuwima i Dowborczyków) zapraszamy do wspólnego zwiedzania kosmicznych stref - nasz "Przewodnik po Kosmosie" odbędzie się wyjątkowo czterokrotnie każdego dnia: o 10:15, 12:15, 14:15, 16:15.
Kliknij i kup bilet na: | 11.0812.0813.08 |

 

piątek 13 sierpnia 2021 r. w godz. 21:00-24:00
☄☄☄ wspólne obserwowanie Perseidów w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi (ul. Krzemieniecka 36/38), dodatkowo entomolodzy opowiedzą o fascynującym świecie nocnych motyli, których tysiące zwabimy specjalnym światłem. Udział wymaga zakupu biletu do Ogrodu. Gości będą wspierać w obserwacjach:
• pracownicy Planetarium EC1
• oraz Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego im. Arego Sternfelda
• członkowie Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii
• specjaliści z Ogrodu Botanicznego w Łodzi

Więcej szczegółów poniżej!

 


Sierpień miesiącem Perseidów
Czy warto wypowiadać życzenia widząc „spadające gwiazdy”?
Skąd biorą się kosmiczne kamienie?

 

Temat „spadających gwiazd” wraca każdego lata. Widowiskowe zdjęcia czy życzenia wypowiadane pod wakacyjnym niebem naprawdę potrafią zawładnąć wyobraźnią. Planetarium EC1, nie lekceważąc tego romantycznego aspektu, chce zachęcić Was do spojrzenia na zjawisko Perseidów w sposób naukowy. Jest bowiem oczywiste, że to nie gwiazdy spadają, a jedynie okruchy materii, które wpadając z kosmosu do atmosfery ziemskiej z prędkością kilkudziesięciu km/s, błyskawicznie się rozgrzewają i ulegają spaleniu pozostawiając charakterystyczną, jasną smugę.

W sierpniu „promieniują” meteory nazwane Perseidami, ponieważ ich radiant (obszar na sferze niebieskiej, z której rozchodzą się drogi meteorów) znajduje się w gwiazdozbiorze Perseusza.
Nie chcemy odzierać obserwacji Perseidów z aury nastrojowości – mówi dr Tomasz Banyś, szef Planetarium EC1 – zresztą to pewnie niemożliwe. Rozumienie świata nie wyklucza emocji czy wzruszeń. To właściwie także jeden z aspektów działania naszej placówki. Właśnie dzięki wrażeniom, które towarzyszom naszym gościom utrwalamy prezentowaną podczas pokazów wiedzę naukową. Dlatego serdecznie zapraszamy do Planetarium EC1 oraz do wspólnych obserwacji w Ogrodzie Botanicznym.

 

Zdjęcie nieboskłonu z linią mateoru

 

Temat Perseidów będzie się pojawiał w Planetarium EC1 w dniach 11, 12 i 13 sierpnia 2021 r. Prezenterzy placówki w trakcie pokazów pod kopułą będą opowiadać czym są i skąd biorą się kosmiczne kamienie, jak i gdzie prowadzić obserwacje. W tych samych dniach w Centrum Nauki i Techniki EC1 w ramach popularnego cyklu wycieczek z przewodnikami po kosmicznych częściach wystaw również pojawią się informacje na temat zjawiska, które popularnie określamy jako „spadające gwiazdy”. 

Kulminacją będą wspólne obserwacje Perseidów zaplanowane na 13.08.2021 w godz. 21:00 – 24:00 w łódzkim Ogrodzie Botanicznym. Wspólnie z Zieloną Łodzią zapewnimy nie tylko zjawiskowe otoczenie ale także fachowy komentarz planetariuszy z EC1 oraz z Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego i łódzkiego oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii podczas obserwacji.

A zatem: czy warto wypowiadać życzenie widząc „spadające gwiazdy”?
Oczywiście, chociaż z życzeniami zawsze należy postępować ostrożnie – dodaje Tomasz Banyś – a poważnie: serdecznie zapraszamy zarówno do Planetarium EC1, jak i do CNiT EC1 po porcję wiedzy, która na pewno pomoże w lepszym rozumieniu zjawisk astronomicznych. I oczywiście na samo spotkanie 13 sierpnia do Ogrodu Botanicznego. Wyobraźnia i wspomniane już emocje towarzyszą nam od zawsze. I to one motywują nas do rzeczywistego oderwania się od Ziemi, postępu technicznego, który napędza nas w naszej drodze ku gwiazdom.

 

Obserwacje nocnych motyli

 

Nie możemy zagwarantować, że życzenia się spełnią – mówi Łukasz Janczar, Zielona Łódź - Możemy zapewnić natomiast najlepsze warunki do obserwacji zjawisk astronomicznych – Ogród Botaniczny to jedyny tak duży i całkowicie zaciemniony teren w Łodzi. Zapraszamy od godziny 21.00, do godziny 24.00 czynne będą dwa wejścia – od ulicy Krzemienickiej i od ul.Retkińskiej. Dla miłośników nocnych obserwacji zapewnimy kilkadziesiąt leżaków, najlepiej jednak pamiętać o kocach i środkach na komary.

Zapewne nie wszyscy miłośnicy naszej przyrody wiedzą, że 95% motyli żyjących w Polsce to owady nocne, w związku z tym trudne do zaobserwowania. Na szczęście entomolodzy mają swoje sposoby, jak badać te tajemnicze stworzenia.

W piątek 13 sierpnia w trakcie Nocy Perseidów będziemy starali się przybliżyć Państwu fascynujący świat nocnych owadów zamieszkujących łódzkie parki. Pod okiem najlepszych fachowców będziemy zwabiać światłem, łowić, podziwiać i klasyfikować ćmy i inne owady. Połów na światło jest całkowicie bezpieczny zarówno dla owadów, jak i dla publiczności!

Do zobaczenia!