root

EC1 Łódź - Miasto Kultury

A -

A +

Kontrast

Wyszukaj

Kup bilet

MENU

Ida Kamińska w Łódzkiej Alei Gwiazd

Aleja Gwiazd
1715040000 -1715040000
kino, film

7 maja 2024 roku o godz. 15:00 w Łódzkiej Alei Gwiazd na ul. Piotrkowskiej 63 odsłonięta zostanie gwiazda Idy Kamińskiej, aktorki filmowej i najwybitniejszej, obok swej matki, przedstawicielki teatru jidysz, reżyserki, dyrektorki Teatru Żydowskiego w Łodzi, a później w Warszawie, jedynej obywatelki Polski nominowanej do Oscara za pierwszoplanową rolę kobiecą.

 

__________________________________________

 

W dniu odsłonięcia gwiazdy organizatorzy i fundatorzy zaplanowali pokaz filmu „Sklep przy głównej ulicy”, który poprzedzi rozmowa z Arturem Hofmanem, Prezesem Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce, ale również aktorem i reżyserem, który swoją karierę rozpoczynał właśnie w Teatrze Żydowskim.

KUP BILET 18:00 | 7 MAJA 2024

__________________________________________

 

Ida Kamińska urodziła się 4 września 1899 roku w Odessie, w hotelu teatralnym. Jej rodzice – Abraham i Ester Rachel Kamińscy – mieszkali w nim podczas gościnnych występów. Ojciec Idy był reżyserem, aktorem i przedsiębiorcą teatralnym, a matka aktorką, nazywana jest „matką teatru żydowskiego”. Ida od najmłodszych lat pomagała w technicznym przygotowywaniu przedstawień. Na scenie pojawiła się w wieku sześciu lat w „Di Muter” („Matka”) Dawida Pińskiego. Ona sama za swój debiut teatralny uważała rolę Izaaka w „Akejdos Jicchok” („Ofiara Izaaka”) Abrahama Goldfadena. Miała wtedy 16 lat. Ale już trzy lata wcześniej zadebiutowała w filmie. Zagrała Szajndełe w „Mirełe Efros” (reż. Andrzej Marek, 1912) u boku matki, ojca i siostry Reginy.

W 1918 roku Ida Kamińska wyszła za mąż za Zygmunta Turkowa, aktora i reżysera. Założyli Warszawski Żydowski Teatr Artystyczny. Wystawiali sztuki żydowskich klasyków: Ettingera, Sforima i Asza, ale też Moliera, Gogola i Hugo. Kamińska występowała w teatrze (także na scenach w Belgii i Francji), reżyserowała, tłumaczyła sztuki i nie porzuciła zagrała w pierwszym filmie żydowskim okresu międzywojennego „Ślubowaniu” (1924), polsko-amerykańskiej produkcji wyreżyserowanej przez Turkowa.

Po rozpadzie Warszawskiego Żydowskiego Teatru Artystycznego i małżeństwa – Ida Kamińska założyła własny zespół, który od 1937 miał siedzibę w warszawskim Teatrze Nowości.

Tuż przed wybuchem II wojny światowej Ida Kamińska zagrała jedną z głównych ról w „Bezdomnych” („On a hejm – Baal tszuwe”) z 1939 roku w reżyserii Aleksandra Martena. Wkrótce los bohaterów filmu stał się i jej udziałem – ruszyła w świat, by ocalić rodzinę. Po zajęciu przez Niemców Warszawy, uciekła z córką Ruth, zięciem Adolfem Rosnerem oraz drugim mężem – Marianem Melmanem (aktor) do Lwowa, później Kirgistanu, by w 1944 roku zamieszkać w Moskwie. Wszędzie tam grała i organizowała występy teatralne.

Po wojnie wróciła do Polski. W 1948 roku została dyrektorem Teatru Żydowskiego w Łodzi, mieszkała tu przy ulica Stefana Jaracza 22. W 1955 roku stanęła na czele nowo powstałego Państwowego Teatru Żydowskiego w Warszawie.

Jej pierwszym filmem powojennym, który okazał się jej największym sukcesem kinowym był czechosłowacki film „Sklep przy głównej ulicy” („Obchod na korze”) z 1965 roku w reżyserii Jána Kadára, Elmara Klosa. Rola Rozálii Lautmannovej przyniosła Idze Kamińskiej wyróżnienie specjalne na festiwalu w Cannes (1965), nominację do Złotego Globu (1967) w kategorii najlepsza aktorka w dramacie i nominację do Oscara (1967) dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej. Przegrała tylko z Elizabeth Taylor, która sięgnęła po statuetkę za rolę w „Kto się boi Virginii Woolf”? Była pierwszą i jak dotąd jedyną, polską aktorką nominowaną do Oscara. Sklep przy głównej ulicy, z Idą Kamińską w roli głównej, został nagrodzony Oscarem za najlepszy film nieanglojęzyczny w 1966 roku. Znakomitą kreację artystka stworzyła też w „Czarnej sukni” (1967) w reżyserii Janusza Majewskiego, którego archiwum niedawno zostało przekazane do zbiorów Narodowego Centrum Kultury Filmowej w Łodzi.

Po antysemickiej nagonce 1968 roku Ida Kamińska z rodziną opuściła Polskę – przez Wiedeń i Tel Awiw przed końcem 1968 roku dotarła do Stanów Zjednoczonych. Zamieszkała w Nowym Jorku. Próbowała otworzyć tam teatr żydowski, ale bez powodzenia. W 1970 roku zagrała w dramacie „Mój anioł stróż” ("The Angel Levine") w reżyserii Jána Kadára. Ida Kamińska zmarła 21 maja 1980 roku w Nowym Jorku. Została pochowana na cmentarzu Mount Hebron, w części, gdzie spoczywa wielu artystów amerykańskiej sceny jidysz.

Imię Idy Kamińskiej i jej matki Estery Rachel nosi obecnie Teatr Żydowski w Warszawie.

Pomysłodawcą i inicjatorem gwiazdy jest Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce, najstarsza świecka organizacji żydowska. TSKŻ znany jest Łodzianom między innymi z takiej inicjatywy jak DNI PAMIĘCI Łódzkie Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu współorganizowanych z Teatrem im. Stefana Jaracza w Łodzi już 15 lat. Uhonorowanie Idy Kamińskiej w Alei Gwiazd to początek obchodów 125. rocznicy urodzin aktorki, zaplanowanych przez TSKŻ aż do jesieni, a których zwieńczeniem będzie spektakl teatralny.

 

 

Termin
1715040000 -1715040000
Adres

Narodowe Centrum Kultury Filmowej EC1
ul. Targowa 1/3
(wejście od ul. Hasa)

KINO
Sala Odeon 3 p.

Kup bilet